A boldogságkeresés: Nők és Férfiak - 2. rész: Kéz a kézben

 

A boldogságunk egyik fő kulcsa a kiegyensúlyozott emberi kapcsolatainkban rejlik. Ezek közül legfontosabbak a családi, párkapcsolati és a mély baráti kötelékek. Ezt az írást párkapcsolati szempontból fogom leírni, de alapvetően más szoros emberi kapcsolatokra is kivetíthető.

Életem hullámvasútján jó pár párkapcsolat zátonyra futott. Sokat kerestem az okokat. Egy idő után eljutottam oda, hogy azokat csakis magamban keressem. Ez már egy jó irány a fejlődésre. Lelki síkon is igaz a mondás, miszerint „először a saját házad táján seperj”. Mindeközben sokat figyeltem azokat a párokat, akiknek a kapcsolataik évtizedeken ívelnek át, és meghitt szeretetben élik életüket. Amikor megkérdeztem őket a „titokról” leggyakrabban azt a választ adták: „Ezért nap mind nap meg kell dolgozni!”. És mennyire igazuk van…

Sok ember, aki ilyen kapcsolatot még nem élt át, azt szokta erre reagálni, hogy az csak a felszín és bizonyára ők is boldogtalanok, csak mi abba nem látunk bele. Mivel a legjobb barátaim is a „megfigyeltek” között vannak, ezért biztosan állíthatom, hogy nem így van.  Attól, hogy valamit mi még nem tapasztaltunk, attól még lehetséges, sőt… Ez csak az EGO önvédelmi reflexe, amikor inkább másokkal szemben hitetlenkedünk, mint hogy magunkba merjünk nézni. Én is meg voltam győződve évtizedekig arról, hogy nincs is tökéletes önzetlenség, vagy fiatal felnőtt koromban még azt is megkérdőjeleztem, hogy van feltétel nélküli szeretet. De ma már biztosan tudom, hogy mindkettő létező… Csak olyan szűk látókörű voltam, hogy amit nem tapasztaltam azt nem hittem el. Erre sajnos a legtöbb ember hajlamos… Ez a ma élő ember egyik legnagyobb tévedése…

Miközben teltek az évtizedek, megfigyeltem magamban és számos környezetemben élő embernél is, hogy a preferenciáink, a gondolkodásunk, a céljaink, az Életről alkotott képünk kb. 10 évente drasztikusan megváltozik. Ez nyilvánvaló, hiszen más a fontos egy naiv, de annál inkább önhitt serdülőnek, más a fontos egy kevésbé naiv, de nagyon dinamikus fiatal felnőttnek, más a fontos egy érettebb felnőttnek, és megint más egy nagyszülőnek.

A tartós harmonikus párkapcsolatok jellemzője, hogy ezeket a változásokat együtt teszik meg a párban élő emberek. Azaz a párok egyirányba változnak. A „kéz a kézben” szólás képi világa ugye milyen csodálatos? Az összetartást jelképezi, mely azt is jelenti, hogy folyamatosan figyelünk egymás vágyaira, egymás lelki változásaira, és együtt alakulunk, rezdülünk vele. Ez az igazi lelki intimitás, amikor annyira egymásra van hangolódva két ember, hogy egymást változásaikkal együtt is elfogadják. Ez a folyamatos lelki egymáshoz idomulás tényleg minden nap komoly munkát igényel! Minden nap meg kell dolgozni a közös boldogságért…

A párkapcsolatok legnagyobb része itt bukik el. Nem figyelnek kellően egymásra és ezáltal a két fél nem veszi észre időben egymás változásait. A változás mikor már a felszínre kerül, olyan mértékű, amivel már a másik fél nem tud azonosulni. Ennek nagyon sok oka lehet természetesen, de az egyik mindig a teljes őszinteség hiánya, a másik a nem megfelelő egymásra figyelés hiánya.

A boldogságunk egyik kulcsát jelentő párkapcsolatunk, akkor lesz hosszútávú, ha „kéz a kézben” együtt változunk. Hány embertől hallottuk már, hogy: „Nem tudom már szeretni őt, mert már nem az a férfi/nő akibe beleszerettem”. Itt nem csak az a hibás, aki megváltozott, hanem az is, aki nem hajlandó elfogadni a másik fél változását.

Megismertem egy párt, akik nagyon régóta együtt vannak. Gyermeküknek egy speciális tulajdonsága van, mely különleges tulajdonságként is felfogható, bár sajnos a társadalom ezt inkább elítéli mert eltér a gyermek a „normális”-tól. A szülőket a gyermekük iránti állandó extra odafigyelés még összébb kovácsolta és mély lelki intimitásban élnek. Kb. 15 év házasság után a férfi felfedezte magában biszexualitását, amiről őszintén beszélt párjának. A feleség először meglepődött, majd egyre inkább izgalmasnak találta a dolgot. A házasságuk még mélyebb, még intimebb lett ezáltal. Hiszen az elfogadás tovább mélyítette a kapcsolatot. Kéz a kézben mindent meg lehet oldani….Az extrém példa ezt igazán jól szemlélteti.

Hogy miért tettem ezt az írást a boldogság keresés rovatába? Azért, mert a saját önzetlen párod felé áradó figyelmességed nem más, mint a saját boldogságod egyik kulcsa. Ez az önzetlenség, visszahat rád. Ugye mennyire tiszta és egyértelmű?

A nők jó része ezt ösztönből tudja, hiszen a gyermekük születésével megérzik ezt és az életük szerves részévé válik. Tisztelet ezért a Hölgyeknek! Ezért van az, hogy a férfiaknál ritkább, hogy ideáig eljussanak. Pedig a lelki, érzelmi megnyílás nem is olyan félelmetes. Ez ad esélyt arra, hogy a másik igazán elfogadjon minket. Amit magunkban nem tudunk elfogadni, általában arról nem merünk beszélni a másiknak. Azaz, megint oda jutunk vissza, mint olyan sokszor. Ez is az önelfogadásról szól valójában, ez a valódi gyökere a problémának…

Tehát nem csak nekem kell nyitottnak lennem a lelki fejlődésre, hanem a páromnak is, és mindkettőnknek támogatnia kell a másikat ezen az úton. És ezen a lelki fejlődésen összekapaszkodva együtt szükséges végig haladniuk. Ez az összefogás, ami feltétel nélküli őszinteséget, bizalmat és elfogadást kíván és ezáltal még szorosabb összetartozás érzést, lelki intimitást eredményez. Mindez egyensúlyt ad a lelkünknek, gerincet ad az életünknek és hozzásegít minket a boldogsághoz. A kéz a kézben történő egymást segítő lelki fejlődés boldogságunk kulcsa

Ha érdekel jelen rovat előző írása, akkor klikk ide: klikk

Ha érdekel jelen rovat következő írása, akkor klikk ide: klikk

Ha szeretnéd jobban átlátni a blog egyes rovatait és a blog működését, akkor erről egy rövid tartalmas útmutatást itt találsz: klikk

Ha úgy érzed ez az írás hasznos mások számára is, akkor kérlek megosztásoddal vagy e-mailben juttasd el nekik. A cikk alatt találhatod a megosztás és az e-mail küldés ikonjait. Már azzal is teszel a klímaváltozás ellen, illetve az emberek boldogágáért, ha megosztásoddal mások tudtára adod jelen blog létét.

 

 Építő szándékú véleményed, kritikád örömmel fogadom, amit a cikk alatt tudsz hozzászólásként megírni.


  Ha értékesnek találod a blogot, kérlek légy a blog követője. A „rendszeres olvasás” ikonját a jobb oldalon fent találod. (Ha mobilról nézed, akkor a cikk alatt görgess tovább)

Megjegyzés küldése

0 Megjegyzések